Prilagodba pristupačnosti

A

A

U Splitu otvorena Znanstvena knjižara ‘Marko Marulić’

14. kolovoza 2024.

Podijeli

U obnovljenom i proširenom prostoru Znanstvene knjižare Školske knjige otvorena je nova knjižara koja nosi ime slavnoga Splićanina, velikoga europskog i svjetskog humanista i Oca Hrvatske Književnosti. Time se Školska knjiga i HAZU pridružuju obilježavanju Godine Marka Marulića (2024.) koju je proglasila Vlada RH.

Suprotno aktualnim primjerima zatvaranja knjižara i njihova povlačenja u trgovačke centre i periferne dijelove gradova, Znanstvena knjižara Marko Marulić prostire se na 208,06 četvornih metara na elitnoj lokaciji u strogom središtu Splita, u cjelokupnom prizemlju reprezentativne barokne palače Milesi, zaštićenog spomenika stambene arhitekture građenog na prijelazu iz 17. u 18. stoljeće.

Knjižara je smještena u staroj gradskoj jezgri jugozapadno od Dioklecijanove palače, na trgu čija je zanimljiva prošlost zabilježena u legendarnoj seriji Velo misto. Ispred knjižare nalazi se brončani spomenik Marku Maruliću, rad kipara Ivana Meštrovića, a u neposrednoj su blizini osmerokutna Mletačka kula i splitska riva.

Knjižara Školske knjige proširena je na dio prostora kojim se donedavno koristila Privredna banka Zagreb. U trokatnoj palači Milesi, jednoj od najljepših i najmonumentalnijih baroknih palača u Dalmaciji, djeluje Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU. Ugovorom sa Školskom knjigom Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti daje dodatni doprinos ne samo nakladništvu i kulturi čitanja nego i ukupnom razvoju kulturnog života u Splitu.

Knjižara je za javnost otvorena 13. kolovoza, a svečano otvorenje održat će se u drugoj polovici rujna.

Znanstvenom knjižarom Marko Marulić Školska knjiga nastavlja bogatu tradiciju u kojoj su knjižari važni posrednici u razvoju kulture čitanja, a knjižare kultna mjesta grada, mjesta susreta i protoka ideja te razgovora o knjigama, časopisima i drugim važnim kulturnim i znanstvenim temama. Upravo zato u središnjem dijelu knjižare dominira Marulov stub uz koji ljubitelji knjige mogu sjesti, čitati, razgovarati i razmjenjivati informacije o kvalitetnoj literaturi i društvenim novitetima.

Prostrana, suvremeno uređena knjižara s papirnicom u ponudi ima vrijedne domaće i strane knjige – znanstvena, leksikografska, publicistička, stručna, popularna, beletristička i pjesnička izdanja Školske knjige i drugih hrvatskih i svjetskih nakladnika. Poseban kutak pripada izdanjima Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti među kojima se ističe monumentalna edicija Hrvatska i Europa objavljena u sunakladništvu sa Školskom knjigom. Uz sve navedeno, najveća splitska knjižara nudi kompletan asortiman za opremanje školaraca: udžbenike, rječnike, lektirne naslove, školski pribor, didaktička izdanja i dr.

Knjižara Školske knjige u prizemlju Palače Milesi u Splitu (foto © Živko Bačić)

Podijeli

Pročitaj druge vijesti

27. listopada 2025.

Dodijeljena književna nagrada Ksaver Šandor Gjalski za najbolje prozno djelo u 2025.

24. listopada 2025.

Pjesnička nagrada „Zvonko Milković“ dodijeljena Emiliji Kovač

20. listopada 2025.

Objavljena mrežna stranica programa Ministarstva kulture i medija – Rođeni za čitanje